Muud teemad

Taimsete õlide võlu – nende kasulikkus, kasutamine ja säilivusaeg

Taimsed õlid on juba sajandeid olnud osa looduslikust rahvameditsiinist ja enesehooldusest. Nii keha kui ka vaimu tasakaalu saavutamiseks on need looduslikud õlid muutunud populaarseks nii aroomiteraapias kui ka igapäevases nahahoolduses. Selles artiklis vaatleme, kuidas taimseid õlisid kasutada, millised on nende säilivusajad ning kuidas tunda ära, kui õli ei ole enam kasutuskõlblik.

Taimsete õlide kasulikkus

Taimsetel õlidel on arvukalt tervist toetavaid omadusi. Need sisaldavad looduslikke rasvhappeid ja vitamiine, mis toidavad ja niisutavad nahka, toetavad juuste tervist ning omavad põletikuvastaseid omadusi.

Jojobaõli on väga kvaliteetne ja mitmeotstarbeline õli, mis on ohutu igasuguseks kasutamiseks. Toidab ja niisutab nahka ning juukseid ja imendub kiiresti. Jojobaõli sisaldab A-, B- ja E-vitamiine, kasulikke rasvhappeid. Sobib igale nahatüübile. Kuiva naha puhul on toitev ja tõhusalt niisutav, rasuse naha korral tasakaalustab rasueritust. Samuti on sellel imetabasel õlil põletikuvastased ja antibakteriaalsed omadused ning aitab suurepäraselt erinevate nahaprobleemide (näiteks akne, ekseemi ja psoriaasi) puhul. Jojobaõli pehmendab nahka ja parandab naha elastsust. Seetõttu sobib see ka rasedusarmide ja enneaegsete kortsude ennetamiseks ning aitab vähendada nende nähtavust. Lisaks aitab ravida beebidel esinevat mähkmelöövet. Jojobaõli toimib ka loodusliku UV-kaitsena, kuna tal on naturaalne päikesekaitsefaktor SPF 3-4.

Magusa mandli õli on ideaalne aroomiteraapia baasõli, imendub hästi ega jäta nahka rasuseks. See õli on hinnatud tema taastavate ja niisutavate omaduste poolest ning soodustab naha tervislikku väljanägemist rahustavate, toitvate ja kaitsvate omadustega. Sisaldab küllastumata rasvhappeid (eriti oleiinhapet), antioksüdante ning E- ja K-vitamiini. Sobib ideaalselt kuivale, tundlikule ja põletikusele nahale, aidates nahal säilitada niiskust. Muudab naha pehmeks ja elastseks. Aitab kaasa naharakkude uuenemisele, vähendades vananemise ilminguid. Parandab naha pH-taset, leevendab väiksemaid nahavigastusi ja ekseeme.

Kookosõli (fraktsioneeritud) pakub mõnusalt pehmendavat ja nahka taastavat toimet, sisaldades kasulikke rasvhappeid, mis aitavad hoida ära naha niiskuse kadu. On õrna toimega ja lisab nahale sära, kuid imendub kiiresti ja ei jäta rasvast läiget. Seda võib kasutada ka erinevate kosmeetikatoodete paksendamiseks ja nende säilivusaja pikendamiseks või peamiste koostisosade naha läbitavuse parandamiseks, suurendades ka antioksüdantide sisaldust tootes. Sobib ideaalselt kuivale, tundlikule ja vananevale nahale, aidates nahal säilitada niiskust ning muutes naha pehmeks ja elastseks.

Avokaadoõli on toitvate, pehmendavate ja niisutavate omadustega õli, mis jätab nahale pehme ja toidetud sametise ning samal ajal ka mugava ja peaaegu kuiva tunde. Suurendab naha elastsust ja aitab säilitada selle kaitsefunktsiooni väliste tegurite suhtes. Väga hinnatud õli kõrge rasvhapete, karotenoidide, fütosteroolide ja vitamiinide sisalduse poolest. Rahustab naha põletikulisi reaktsioone ning toidab juukseid, jättes need säravalt kauniks. Sobib peamiselt kuivale, tundlikule ja normaalsele nahale.

Makadaamiaõli on väga pehmendava toimega, tungides efektiivselt nahka ja jättes samal ajal nahale kerge kaitsva kihi, mis muudab naha siidiselt pehmeks ja säravaks. Samuti on makadaamiaõlil siluv ja taastav efekt, muutes nahka elastsemaks ja aidates võidelda vananemisilmingutega. On põletikuvastase toimega, vähendades sügelustunnet, punetust ja ärritust. Aitab ennetada venitusarme ja hiljem vähendada armide silmapaistvust. Sobib igale nahatüübile. Eriti hästi aga kuivale, tundlikule, ärritunud ja vananevale nahale. Võib kasutada tema toitvate omaduste poolest ka juustel – aitab kaitsta keskkonna kahjuliku mõju eest ning säilitada säravat juuksevärvi.

Mustköömneõli on toitaineterikas õli, mis sisaldab rohkelt polüküllastumata rasvhappeid ning millel on nahka puhastav ja põletikuvastane toime. See toetab probleemset aknele kalduvat nahka ja aitab tasakaalustada rasust nahka. Samuti tugevdab loomulikku nahabarjääri ja leevendab naha ebamugavustunnet. Sobib hästi atoopilise naha, psoriaasi ja ekseemi leevendamiseks ning allergilise ja põletikulise naha toetamiseks. Aitab efektiivselt võidelda vananemisilmingutega, taastades naha elastsust ja pehmust. Sobib igale nahatüübile – nii kuivale, tundlikule, normaalsele, rasusele ja kombineeritule kui ka aknele kalduvale ja vananevale nahale. Lisaks tugevdab ka hapraid juukseid ja küüsi ning võib aidata erinevate naha seennakkuste (näiteks mükoosi või kõõma) korral.

Virsikuseemneõli on hästi imenduv ja õrna toimega. Jätab naha siidiseks ja pehmeks. Sobib eriti hästi massaažiõliks. Virsikuseemneõli toidab, pehmendab ja rahustab nahka. Sobib kõikide nahatüüpide hoolduseks. Niisutab suurepäraselt kuiva ja väsinud nahka. Oma toitvate omaduste poolest sobib nii vananevale kui tundlikule nahale. Ideaalne kasutamiseks beebidel ja lastel. Virsikutuumaõli sisaldab looduslikku antioksüdanti E-vitamiini ning rohkesti kasulikke küllastumata rasvhappeid – eriti oleiinhapet (Omega 9) ja linoolhapet (Omega 6).

Aprikoosiseemneõli on suurepärane ja väga mitmekülgne baasõli. Omaduste ja konsistentsi poolest meenutab see magusa mandli õli, kuid tekstuurilt ja viskoossuselt on kergem. See õli on hästi imenduv ja õrna toimega. Sobib eriti hästi massaažiõliks. Aprikoosiseemneõli toidab, pehmendab ja rahustab nahka. Sobib kõikide nahatüüpide hoolduseks. Niisutab hästi kuiva ja väsinud nahka. Oma toitvate omaduste poolest sobib nii vananevale kui tundlikule nahale. Ideaalne kasutamiseks beebidel ja lastel. Hea kasutamiseks kuperoosa korral. Sobib ka küünte tugevdamiseks ning juustele elujõu ja läike andmiseks.

Argaaniaõli on väga hinnatud õli, mis aitab säilitada naha nooruslikku välimust ja võitleb naha varajaste vananemisilmingute vastu. On toitev, kosutav, rakke stimuleeriva ja toniseeriva toimega ning juukseid tugevdav. Sobib väga hästi kuivale ja küpsele nahale.

Arbuusiseemneõli on kerge ja kuiva tekstuuriga, imendub kiiresti ja laseb nahal hästi hingata, samal ajal väga niisutavate ja pehmendavate omadustega. Aitab tasakaalustada, rahustada ja säilitada tervet, toidetud nahka. Sobib hästi kõikidele nahatüüpidele, sealhulgas rasusele, kombineeritud, sügelevale, kahjustatud, probleemsele ja tundlikule nahale. Sobib suurepäraselt ka näonahal ja silmade ümbruses kasutamiseks.

Vaarikaseemneõli on kõrge polüküllastumata rasvhapete, tokoferoolide ja tokotrienoolide sisaldusega, mis annab nahale vananemisvastase ja antioksüdantse toime. Seda kasutatakse nahahoolduskosmeetikas rakumembraanide funktsiooni toetamiseks, naha elastsuse ja terve välimuse säilitamiseks. Aitab säilitada naha nooruslikku välimust ja võitleb varajaste vananemisilmingute vastu. Niisutab ja toidab nahka sügavuti, aitab vähendada punetust ja on põletikuvastase toimega. Sobib kasutamiseks nii päevitusõlina kui päevitusjärgse õlina. Sobib hästi kõikidele nahatüüpidele, samuti näonahal ja silmade ümbruses kasutamiseks.

Kibuvitsaõli on eriline ja väga kvaliteetne nahahooldusõli, mis sisaldab rikkalikult küllastumata rasvhappeid ja antioksüdante, mis aitavad suurendada rakkude vahetust ja parandada nahakahjustusi. Rahustavate ja toitvate omadustega, mittekleepuv ja mitterasvane õli. Peetakse väga tõhusaks näol olevate armide, kortsude, naha enneaegse vananemisnähtude ja UV-kahjustuste korral. Eriti hinnatud oma võime poolest toetada küpsemat ja probleemset nahka. Kasulik katkise või kahjustatud naha korral, kuna soodustab kudede taastumist. Aitab nahal taastada oma loomuliku tooni ja värvi, et nahk oleks nooruslik, ühtlane ja särav. Sobib kuivale, küpsele, tundlikule nahale, armide ja venitusarmide korral, ketendavale ja lõhenenud nahale. Hea naha taastamiseks ja toitmiseks päevitusjärgselt.

Tomatiseemneõli on haruldane ja hinnaline õli, mis sisaldab külluslikult erinevaid antioksüdante nagu lükopeen, karotenoidid, luteiin ja zeaksantiin. Seetõttu toimib see õli vabade radikaalide pärssijana, toidab sügavuti ja aitab stimuleerida nahka ning on erakordsete vananemisvastaste omadustega. On eriti sobiv küpsele, vananevale, rasusele või kahjustatud nahale ja juustele. Aitab vähendada esmaste vananemisilmingute ja kortsude teket. Suurepärase imendumisega, mitterasvane ja jätab nahale sametise tunde. Tomatiseemneõli pakub ka kerget loomulikku kaitset UV-kiirguse eest ning aitab vähendada UV-kiirte mõju juustele. Annab sära värvitud või triibutatud juustele ning aitab pikendada värvi kestvust.

Taimsete õlide kasutusvõimalused

Taimseid õlisid saab kasutada mitmel erineval moel nii näo, keha kui ka juuste hooldamiseks.

Massaaž

Kasutades ainult taimseid õlisid või segades selle mõne aromaatse eeterliku õliga, saab luua lõõgastava massaažiõli.

Nahahooldus

Mitmed taimsed õlid on suurepäraste nahka niisutavate ja toitvate omadustega, aidates säilitada naha pehmuse ja elastsuse. Samuti on mõnel õlil (nt argaania-, mustköömne-, kibuvitsa-, vaarikaseemneõli) ka head nahka taastavad ja vananemisvastased omadused. Seega sobivad nad ideaalselt näo- kui kehahoolduseks. Soovitatav on õli kanda niiskele nahale ja pigem väiksemas koguses, et see imenduks hästi nahka. Lisaks näo- või kehaõli valmistamisele saab kasutada taimseid õlisid ka kehakoorija või huulepalsami koostises.

Juukse- ja habemehooldus

Mitmed õlid (nt argaania-, avokaado-, jojoba- mustkööme-, makadaamiaõli) toidavad ja taastavad kahjustatud juukseid, andes neile tagasi sära ja elujõu. Õli võib kasutada ainult juukseotstel toitva ja kaitsva seerumina või teha sellega kosutavaid juuksemaske. Samuti sobivad samad õlid ka habemeõlide koostisesse.

Taimsete õlide säilivusaeg ja kuidas seda pikendada

Taimsed õlid erinevad neis sisalduvate rasvade tüübi ning nende oksüdeerumise ja rääsumise kiiruse poolest. Väga küllastunud rasvhapetega õlidel nagu jojoba-, arbuusiseemne- ja kookosõlil on stabiilne säilivusaeg ning neid saab õigetel tingimustel hoiustada mitu aastat. Asendamatute rasvhapete ja muude polüküllastumata rasvade poolest rikkad õlid on meie nahale kõige toitvamad, kuid üldjuhul ka kõige lühema säilivuajaga.

Taimsete õlide säilivusaeg varieerub sõltuvalt õli tüübist ja hoiustamistingimustest. Allpool on välja toodud mõnede populaarsete õlide keskmised säilivusajad:

  • Aprikoosiseemneõli: 1 aasta
  • Arbuusiseemneõli: stabiilne
  • Argaaniaõli: 2 aastat
  • Avokaadoõli: 1 aasta
  • Jojobaõli: stabiilne
  • Kibuvitsaõli: 1 aasta
  • Kanepiseemneõli: 1 aasta
  • Kastoorõli (riitsinusõli): 2 aastat
  • Kookosõli: stabiilne
  • Kookosõli, fraktsioneeritud: stabiilne
  • Kreeka pähkli õli: 1 aasta
  • Magusa mandli õli: 1-2 aastat
  • Makadaamiaõli: 1 aasta
  • Marulaõli: 2+ aastat
  • Mustköömneõli: 2 aastat
  • Riisikliiõli: 1 aasta
  • Sarapuupähkliõli: 3 aastat
  • Tomatiseemneõli
  • Vaarikaseemneõli: 2 aastat
  • Viinamarjaseemneõli: 1 aasta
  • Virsikuseemneõli: 2 aastat

Säilivusaeg sõltub suuresti sellest, kuidas õli on hoiustatud. Õli tuleks hoida pimedas ja jahedas kohas, eemal otsesest päikesevalgusest. Parim on hoida õlisid tihedalt suletud tumedates klaaspudelites, kuna valgus ja hapnik kiirendavad oksüdatsiooniprotsessi, mis muudab õli rääsunuks. Kui õlid on hoiustatud suurtesse pudelitesse, siis on soovitatav panna nad väiksematesse, et vähendada kokkupuudet hapnikuga.

Kuidas tunda ära, et õli on rääsunud?

Rääsunud õli lõhn ja tekstuur muutuvad. Kui õli on kaotanud oma meeldiva lõhna või omandanud kibeda, hapuka lõhna, on see kindel märk, et õli on rääsunud. Samuti võib rääsunud õli tekstuur muutuda tihkemaks või liiga vedelaks, võrreldes algse konsistentsiga.

Mida teha rääsunud õliga?

Rääsunud õlisid ei tohiks kasutada, kuna need võivad põhjustada nahale ärritust ja ei ole enam oma algsete kasulike omadustega. Kui õli on rääsunud, tuleks see ohutult ära visata (nt vii jäätmejaama). Kui on soov sama õlipudelit uuesti kasutada, siis kindlasti tuleks puhastada pudel koos tarvikutega hoolikalt enne uue õli lisamist.

Kuidas pikendada taimsete õlide säilivusaega?

  • Hoia õli jahedas ja kuivas kohas.

Õlid, mida hoitakse jahedas, säilivad kauem, kuna jahedam temperatuur aeglustab oksüdatsiooni. Võid hoiustada õlisid ka külmkapis, kui seal on ruumi selle jaoks. Stabiilsete õlide puhul pole see otseselt vajalik. Enamus taimseid õlisid võivad külmkapis tahkuda, seega kui hoiustad neid külmkapis ja soovid neid kasutada, siis enne kasutamist on soovitatav lasta neil paar tundi toatemperatuuril seista.

  • Kasuta tumedaid klaaspudeleid ja kaitse õlisid otsese päikesevalguse eest.

Otsene päikesevalgus ja UV-kiired on õlide säilivusele kahjulikud ja kiirendavad rääsumist. Hoia oma õlisid pimedas ja valguse eest kaitstult. Lisaks aitavad õli valguse eest kaitsta tumedast klaasist pudelid.

  • Sulge pudel tihedalt pärast kasutamist.

Õhu juurdepääs oksüdeerib õli, mistõttu tasub hoida pudel alati tihedalt suletuna. Korgi sulgemisega ei tasu ka üle pingutada, sest nii võib tekkida oht korgi või pudeli lõhkumiseks, kuid oluline on lihtsalt sulgeda kork piisavalt tihedalt.

  • Ära hoiusta õlisid pooltühjades pudelites.

Kui õlipudel jääb ainult osaliselt täis, reageerib ka pudelis olev hapnik õliga ja hakkab seda oksüdeerima. See protsess võib põhjustada õlide kiiremat rääsumist. Õlide säilivusaega saad pikendada vaba õhuruumi vähendamisega. Näiteks võid paigutada pooliku 100 ml pudeli väiksematesse 50 ml mahutavusega pudelitesse.

  • Lisa naturaalseid säilitusaineid.

Antioksüdandid (nt tokoferool ehk E-vitamiin, rosmariiniekstrakt vms) võivad aidata pikendada õli säilivusaega, pidurdades oksüdatsiooni. Samuti võib segada lühema säilivusajaga õlisid pikema säilivusajaga õlidega, et pikendada nende säilivust.

Kokkuvõtteks

Taimsed õlid pakuvad suurt kasulikkust nii tervise eest hoolitsemisel kui ka iluhoolduses, kuid nende eluea pikendamine sõltub õigest hoiustamisest ja kasutamisest. Kontrolli regulaarselt õlide värskust, et tagada parim tulemus ja vältida soovimatuid reaktsioone nahal. Hoolitse oma taimsete õlide eest õigesti ja need teenivad Sind kaua!

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et