Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida südametšakrat?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Südametšakrat tuntakse ka rinnatšakra ja neljanda tšakrana. Sanskriti keeles nimetatakse seda ka anahataks ning see tähendab vigastamata, löömata, võitmatu.

SÜDAMETŠAKRA ÜLEVAADE

Asukoht: rinna keskel südame kõrgusel

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikeb.

Südametšakra tugevdab ja elustab kogu rinnakorvi ning seal asuvaid elundeid, varustab energiaga vereringet, verd, ülaselga, õlgu, käsivarsi ja kämblaid, mis loovad ka otsese ühenduse välisilmaga. Vastavalt sellele ilmneb tugev energiavool heas, sirges rühis.

Lisaks on see tšakra ühenduses bronhide ja kopsude alumise osaga, kus ta reguleerib hingamist.

Harknääre, mis toetab keha kaitsevõimet, allub neljandale tšakrale, mille tõttu juhib viimane ka immuunsüsteemi. Kõige suuremat mõju avaldab ta siiski südamele.

Südametšakra sümbol:
12 kroonlehega lootos, heksagramm

Värvus: roheline

Element: õhk

Planeet: Veenus

Nädalapäev: reede

Mantra: „YAM“

Moto: Mina armastan

Meel: kompimine

Teemad: armastus, avatus, mõistmine, kaastunne, turvalisus, sallivus, headus, tervendamine, universaalne armastus, pühendumine, eneseväärikus

MISSUGUNE ON TASAKAALUS SÜDAMETŠAKRA?

Neljas tšakra on ravimise, kiindumuse, armastuse ja pühendumuse keskus. Ainult tänu temale oleme võimelised looma teiste inimestega sidemeid. Samal ajal ühendab ta kolme alumist tšakrat (juur-, sakraaltšakra ja päikesepõimik), mis on füüsilisel ja emotsionaalsel tasandil meie elu alus, kolme ülemise tšakraga (kurgutšakra, kolmas silm, kroontšakra), kus asub meie kõrgem inimlik teadvus. Seega toimib ta mõlema tasandi ühendaja ja keskpunktina.

Selles piirkonnas liikuv energia avab meid ka loomingulises vallas, näiteks lüürikas, maalikunstis ja muusikas. Neid valdkondi seostatakse ka neljanda tšakra planeedi Veenusega.

Tugevasti väljaarenenud südametšakra väljendub seltsivuses, südamlikkuses ja vabatahtlikult võetud vastutuses. See käib käsikäes armastava hoiakuga aktsepteerida iseennast ja teisi, omamata sealjuures mingeid egoistlikke huvisid, ehk teisisõnu see väljendub tingimusteta armastuses. Sellises terves enesearmastuses peitub ka hiigelsuur ravipotentsiaal.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS SÜDAMETŠAKRA

Neljanda tšakra liigne energia võib tekitada liialdatud ligimesearmastust kuni täieliku eneseohverduseni (nn abistaja sündroom). Blokeeritud tšakra väljendub aga hoolimatuses ja sallimatuses ning sellistel inimestel on vähene empaatiavõime ja nad ei oska/suuda teistele kaasa tunda.

Tšakra tasakaalutus on paljudel juhtudel seotud lapsepõlvega, aga võib kujuneda ka hilisemate elukogemuste tulemusena. Kui laps kasvab üles rõõmutus ja vähe armastust pakkuvas peres, siis paraku mõjutab see lapse nägemust iseendast ja kandub edasi ka täiskasvanuellu. Selle tagajärjel muutub meie Sisemine Laps haavatuks ning kannab neid mustreid edasi ka enda hilisematesse suhetesse. Samuti kahjustavad südametšakrat kogetud reetmised, petmised ja südamevalu, mille tagajärjel võidakse sulgeda ennast armastusele, kuna hirm minevikuvalu uuesti kogeda on liiga suur.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

vähene empaatiavõime ja vähene kaastunne, hoolimatus, sallimatus, võimetus andestada endale ja teistele, üksildustunne, liialdatud omanikutunne, kaassõltuvus, ennastohverdav käitumine, ebatervislikud või kahjulikud suhted, raske leida kontakti teiste inimestega

Disharmoonia füüsilised tunnused:

südame- ja hingamisteedehaigused, pidev survetunne rinnapiirkonnas, südame rütmihäired, stenokardia, ateroskleroos või isegi infarkt, kõrge vererõhk, vereringehäired, tihti põetavad külmetushaigused, bronhiit, astma, kopsupõletik, pinged ja valud õlgades, reumaatilised vaevused käte- ja sõrmeliigestes, üldine organismi kaitsevõime langus, allergiad, nahahaigused

TESTI, KUI TUGEV ON SINU SÜDAMETŠAKRA

 • Kas Sa kannatad südameprobleemide või vereringehäirete all?
 • Kas sõpradega koosolemine on Sinu jaoks väsitav ja võtab Sinult kogu jõu?
 • Kas sooviksid iseendale ja teistele rohkem armastust kinkida?
 • Kas oled valmis kohandama pigem iseenda käitumist ja arvamusi, et mitte tõrjutud saada?
 • Kas oled õnnetult armunud või kannatad valuliku lahkumineku tõttu?
 • Kas tunned end üksikuna ja Sul on raske teiste inimestega kontakti leida?
 • Kas inimesi, kellega tunned sügavat sidet, on vähe?
 • Kas Sul esineb kroonilist nahapõletikku (neurodermatiiti) ja ekseemi avatud nahapiirkondadel?
 • Kas tunned sageli rõhumist ja survet rinnapiirkonnas?
 • Kas Sul on astma või esineb hingamisprobleeme?
 • Kas külmetud sageli?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu neljas tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

SÜDAMETŠAKRA AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe südametšakra aktiveerimiseks

Enda südametšakrat on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Kui vähegi võimalik, siis armasta ja hellita ennast.
 • Leia enda jaoks vähemalt kord nädalas üks tunnike, mil saad tegeleda asjadega, mis Sulle rõõmu valmistavad.
 • Jaluta roheluses, olgu selleks park või mets, ja ammuta endasse looduse ürgset jõudu.
 • Joo poolvääriskividega harmoniseeritud vett. Kivide soovitusi vaata allpool. Pane puhastatud ja pestud kivid anumasse ning täida anum veega. Enne joomist luba mõnda aega kividel vett laadida.
 • Soovitatav on teha ka lõõgastavaid vanne kogu kehale, lisades vannile eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool). Võid kasutada ka teisi erinevaid aroomiteraapilisi meetodeid, näiteks aroomilampide, difuuserite või kehaõlide abil.
 • Kasuta enda ümbruses rohelist värvi. Näiteks võid tuua koju rohelisi taimi või lisada rohelisi detaile interjööri.
 • Söö rohelist värvi köögivilju ja puuvilju. Valmista rohelist värvi toitu. Puuviljadest sobivad näiteks õunad, pirnid, viinamarjad, kiivi, viirpuu viljad. Lisaks võid tarbida avokaadot, idusid, herneid, ube, kurki, kapsast, salatitaimi. Ürtidest ja vürtsidest toetavad neljandat tšakrat hibiskus, jasmiin, roos, basiilik, kummel, salvei, majoraan, tüümian, petersell, koriander, cayenne, lavendel, magus koirohi.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda südametšakrat reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Neljanda tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Südametšakra aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

lavendel, roos, jasmiin, geraanium, bergamott, meliss, palmiroos, ylang ylang, neroli, kaneel, magus majoraan, cistus, helichrysum, hyssop, may chang, must kuusk

Poolvääriskivid

Neljanda tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad südametšakrat toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Südametšakrat toetavad järgmised poolvääriskivid:

nefriit, peridoot, arbuusturmaliin, roosa kvarts, rodoniit, rodokrosiit, rubiin, serafiniit, tšaroiit, granaat, jaad, kuntsiit, ahhaat, sammalahhaat, roheline turmaliin, smaragd, malahhiit, krüsokolla, roheline aventuriin, krüsopraas, ookeani jaspis, mäekristall

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Ma armastan tingimusteta iseennast ja teisi.“
 • „Kui ma end avan, jään ma kaitstuks.“
 • „Ma luban oma südamel ennast tervistada.“
 • „Olen täielikult avatud armastuse andmiseks. Olen täielikult avatud armastuse vastu võtmisele.“
 • „Ma andestan iseendale ja teistele.“
 • „Ma loon armastavaid ja toetavaid suhteid.“
 • „Mu süda on täidetud rõõmu ja tänulikkusega.“
 • „Ma lasen lahti vihast ning andestan koheselt, täielikult ja tingimusteta.“
 • „Ma armastan ja toetan oma sisemist last.“

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline neljanda tšakra mantra on „YAM“.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu südametšakrale. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Soovi korral võid käed asetada ka oma südamele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu südametšakra asukohale rinnaku keskel südame piirkonnas. Kujuta endale ette, justkui voogaks seal elav roheline valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas roheline valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse rohelise valgusega.

Kui tajud energia pulseerimist oma rinnakorvis, siis luba energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase tagasi argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta vasak käsi rinnale südame kõrgusele ja parem käsi selle peale.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest säravalt roheline energia Sinu südametšakrasse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi neljanda tšakra. Kui oled valmis, siis ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et