Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida päikesepõimikut?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Päikesepõimikut tuntakse ka nabatšakra ja kolmanda tšakrana ning inglisekeelse nimetusega solar plexus. Sanskriti keeles nimetatakse seda ka manipuraks. Sõna manipura tähendus jaguneb sanskriti keeles kaheks sõnaks: mani, mis tähendab “kalliskivi” ja pura või puri, mis tähendab “linna”. Kokkuvõtvalt tähendab see kalliskivide linna. Ilus metafoor, mis kujutab just kolmandat tšakrat kui Sinu isikliku jõu ja heaolu aardekambrit. Arvatakse, et sellel on magnetiline efekt, mis meelitab universumist pärit qi’d ehk prana‘t meie enda juurde. Joogaõpetused ütlevad, et see tšakra annab meile selge tunde, kes me oleme ja mis on meie eesmärk.

PÄIKESEPÕIMIKU ÜLEVAADE

Asukoht: nabast ülevalpool, mao kõrgusel, naba ja rinnaku joonel

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikeb. Kolmas tšakra mõjutab vahetult seda keha ümbrust, kus ta paikneb. Ta varustab energiaga magu, peensoolt, põrna, pankreast ehk kõhunääret, sapipõit ja maksa. Tema peamine ülesanne kehas on seedeprotsesside reguleerimine. Lisaks avaldab ta mõju ka vegetatiivsele närvisüsteemile.

Päikesepõimiku sümbol: kümne kroonlehega lootos, allapoole vaatav kolmnurk

Värvus: kollane

Element: tuli

Planeet: Marss

Nädalapäev: teisipäev

Mantra: „RAM“

Moto: Mina tegutsen

Meel: nägemine

Teemad: tahtejõud, püsivus, isiklik areng, individuaalsus, identiteet, stabiilsus, spontaansus, läbilöögivõime, sisemine jõud

MISSUGUNE ON TASAKAALUS PÄIKESEPÕIMIK?

Päikesepõimik on tihedalt seotud meie isiksuse arenguga, sest siin asub meie individuaalsuse ja identiteedi teadlikkus. Siit saavad alguse ka kõik emotsioonid. Kolmas tšakra annab jõudu ja vitaalsust. See ei ole mitte ainult keha-, vaid ka hinge keskpunkt.

Tasakaalus ja hästi arenenud päikesepõimikuga inimesed teavad täpselt, mida nad tahavad ja ei luba teistel oma piiridest üle astuda. Nad usaldavad oma kõhutunnet, on sihikindlad, stabiilsed ja aktiivsed. Kuna neil on kindel närvikava, siis ei suuda ka miski nende rahu rikkuda.

Tasakaalus päikesepõimik annab julgust olla ja jääda iseendaks, võime kasutada oma sisemist leeki ja näidata seda kirgliku tahtejõu näol oma igas tegevuses.

Kolmanda tšakra tasakaal soodustab kaastunnet ja tundlikkust.

Kehalisel tasandil annab tugev päikesepõimik endast märku hea ainevahetuse ning korraliku sügava unega.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS PÄIKESEPÕIMIK

Tšakra tasakaalutus on paljudel juhtudel seotud lapsepõlvega, aga võib välja kujuneda ka hilisemate elukogemuste tulemusena. Kui laps kogeb pidevat arvustamist, kriitikat ja mahategemist, siis mõjutab see tema nägemust iseendast ja kandub edasi ka täiskasvanuellu. Selle tulemusena tekivad probleemid eneseväärtustamise, enesearmastuse ja eneseusaldusega ning suutmatus hoida tervislikke piire, millest teised peaksid kinni pidama. Seetõttu võib just sellistel inimestel olla kalduvus lasta ennast ära kasutada või halvasti kohelda. Kolmanda tšakra liigne tugevus võib viia aga agressiivsuse, võimukuse ja hoopis teiste ära kasutamiseni.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

tahtejõupuudus, madal enesehinnang, pessimism, vastutustundetus, abituse tunne ja enesehaletsus, suutmatus elus orienteeruda (elu tundub raske, mõttetu, takistusi täis), ülemäärase energia korral päikesepõimikus aga liigne auahnus, võimuiha, kadedus, materiaalsetele hüvedele keskendunud, otsitakse välist heakskiitu kõigele, vihapursked ja liigne ärrituvus (mahasurutud alaväärsustunde ja teiste rahulolematute tunnete tagajärjel), enesekontrolli puudumine, raske lahti lasta ja lõdvestuda

Disharmoonia füüsilised tunnused:

toitumishäired, anoreksia, ülesöömine, liigne kaalutõus (eriti kõhupiirkonnas), väsimus, seedehäired, mao-, maksa- ja sapipõiehaigused, soole- ja maohaavandid, süljenäärmete talitlushäired, kaksteistsõrmiksoolepõletik, madal veresuhkur ja diabeet, sapikivid

TESTI, KUI TUGEV ON SINU PÄIKESEPÕIMIK

 • Kas Sul esineb kaaluprobleeme?
 • Kas Sul on tihti tunne, et teised ei märka ega võta Sind tõsiselt?
 • Kas Sul esineb hirmusid?
 • Kas kaebad korrapäraste maovalude või seedeprobleemide üle?
 • Kas näed sageli õudusunenägusid ja/või kannatad unehäirete all?
 • Kas kardad kriitikat ja annad kiiresti alla?
 • Kas Sul on raske oma tundeid välja näidata?
 • Kas Sul on raske kontrollida oma emotsioone ja kaotad kiiresti enesevalitsuse?
 • Kas Sul on kõht sageli krampis ja kõva?
 • Kas kannatad söömishäirete või isutuse all?
 • Kas lased end kiiresti eesmärgist kõrvale kallutada?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu kolmas tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

PÄIKESEPÕIMIKU AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe päikesepõimiku aktiveerimiseks

Enda päikesepõimikut on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Viibi võimalikult palju päikese käes, see aktiveerib väga hästi kolmandat tšakrat.
 • Süüta õhtuti või külmal ajal küünal või kaminas tuli ning lase selle leegil ja soojusel end mõjutada.
 • Hoia ennast soojas ja jälgi, et Sa ilmaasjata ei külmetuks.
 • Joo poolvääriskividega harmoniseeritud vett. Kivide soovitusi vaata allpool. Pane puhastatud ja pestud kivid anumasse ning täida anum veega. Enne joomist luba mõnda aega kividel vett laadida.
 • Soovitatav on teha ka lõõgastavaid vanne kogu kehale, lisades vannile eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool). Võid kasutada ka teisi erinevaid aroomiteraapilisi meetodeid, näiteks aroomilampide, difuuserite või kehaõlide abil.
 • Kasuta enda ümbruses kollast ja kuldset värvi. Näiteks võid tuua koju kollaseid lilli (päevalill, kullerkupp, varsakabi, võhumõõk, tulikas, võilill, paiseleht, kuldvits jne) või lisada kollaseid/kuldseid detaile interjööri.
 • Söö kollast värvi köögivilju, puuvilju ja marju. Valmista kollast värvi toitu. Kusjuures ka oranž toit aktiveerib kolmandat tšakrat (vt näiteks sakraaltšakrat toetavaid toite). Puuviljadest ja marjadest sobivad näiteks melon, sidrun, ananass, banaan, murakas, greip. Lisaks võid tarbida maisi, hirssi, kõrvitsat, võid, kukeseeni, munakollast, päevalille- ja linaseemneid ning mandleid. Vürtsidest ja ürtidest toetavad kolmandat tšakrat kurkum, safran, köömned, kaneel, ingver, kummel, sidrunhein, piparmünt, meliss.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone. Mediteeri kolmanda tšakra jaoks võimalikult valgusküllases kohas, kuna päike aktiveerib seda tugevasti, kuid hoidu siiski kõrvetavast keskpäevasest päikesest.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda päikesepõimikut reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Kolmanda tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Päikesepõimiku aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

muskaatsalvei, tähtaniis, seedripuu, rooma kummel, viirukipuu, helichrysum, ingver, greip, kadakas, kadakamari, sidrun, rosmariin, piparmünt, mänd, vetiver, iisop, geraanium

Poolvääriskivid

Kolmanda tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad päikesepõimikut toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Päikesepõimikut toetavad järgmised poolvääriskivid:

topaas, tiigrisilm, kollane turmaliin, tsitriin, krüsokolla, malahhiit, krüsopraas, jaspis, merevaik, püriit, rutiilkvarts, peridoot

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Ma olen positiivne ja enesekindel.“
 • „Ma austan ja väärtustan ennast.“
 • „Mul on tervislikud piirid, millest ma ei luba teistel üle astuda.“
 • „Lõpetan enda ja teiste pideva arvustamise.“
 • „Kasutan oma sisemist jõudu eesmärkide äratundmiseks ja saavutamiseks.“
 • „Usaldan oma tundeid ja usun elu täiusesse.“
 • „Olen vaba vajadusest kõike kontrollida ja luban oma elul vabal voolata.“
 • „Ma vastutan enda emotsioonide ja reaktsioonide eest keerulistes olukordades, aga teiste emotsioonid ja reaktsioonid ei ole minu vastutada.“
 • „Ma olen motiveeritud viima asjad lõpuni.“

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline kolmanda tšakra mantra on „RAM“.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu päikesepõimikule. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu päikesepõimiku asukohale kõhu ülaosas, nabast ülevalpool. Kujuta endale ette, justkui voogaks seal soe kuldkollane valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse kuldkollase valgusega.

Kui tajud energia pulseerimist kogu kõhupiirkonnas, siis luba energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase tagasi argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta vasak käsi nabast ülespoole kõhule ja parem käsi selle peale.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest kuldkollane energia Sinu päikesepõimikusse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi kolmanda tšakra. Kui oled valmis, siis ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et