Energeetika & tšakrad

Kuidas tasakaalustada ja aktiveerida juurtšakrat?

Sõna „tšakra“ pärineb sanskriti keelest ja tähendab ratast või ringi. Tšakra on peenmateriaalne eluenergiakeskus, mida kirjeldatakse ka energiakeerise või -pöörisena.

Kehal on mitmeid energiapunkte ehk tšakraid, nii suuri kui väikeseid, ning neid ühendavad energiakanalid, mida mööda voolab eluenergia.

Tänapäeval asetatakse energeetilises ravis põhirõhk seitsmele traditsioonilisele tšakrale, mis asuvad piki selgroogu, alates kubemepiirkonnast kuni pealaeni. Igal põhitšakral on oma kindel ülesanne ning iga tšakra mõjutab ka teisi kehalisi, hingelisi ja vaimseid funktsioone. Kui energia liikumine on tšakrates häiritud või lausa blokeeritud, siis hakkavad tekkima ka vaevused ja haigused.

Esimese tšakrana tuntakse juurtšakrat. Sanskriti keeles nimetatakse seda ka muladharaks. Sõna muladhara tähendus jaguneb sanskriti keeles kaheks sõnaks: mula, mis tähendab “juur” ja adhara, mis tähendab “tugi” või “alus”.

JUURTŠAKRA ÜLEVAADE

Asukoht: lahkliha ja päraku vahelisel alal, avaneb allapoole maa suunas

Kehapiirkonnad/elundid:

Iga tšakra vastutab selle piirkonna elundite ja kehaosade energiaga varustamise eest, kus ta paikeb. Juurtšakra varustab energiaga kogu vaagnapiirkonda, samal ajal hoolitseb ta ka jääkainete väljutamise eest, samuti mõjutab vere kvaliteeti ja rakuehitust. Lisaks kuuluvad tema vastutusalasse pärak, jämesool ja istmikunärv, mõningatel juhtudel ka eesnääre. Talle allub kõik, mis kehas on kõva: selgroog, luud, liigesed, küüned, hambad. Samuti avaldab ta mõju jalgadele ja labajalgadele.

Juurtšakra sümbol: nelja kroonlehega lootos, ruut, allapoole suunatud kolmnurk

Värvus: punane

Element: maa

Planeet: Saturn

Nädalapäev: laupäev

Mantra: „LAM“

Moto: Mina olen

Meel: haistmine

Teemad: elujõud, elutahe, elu, ellujäämine, stabiilsus, kindlustunne, usaldus (usaldus elu vastu ja eneseusaldus), maandamine, elamine kooskõlas loodusega, side maa ja loodusega

MISSUGUNE ON TASAKAALUS JUURTŠAKRA?

Juurtšakra tasakaalustamine loob kindla aluse ülemiste tšakrate avamiseks. Kujuta ette, et rajad vundamenti majale, kus kavatsed elada pikka aega. Kindlasse pinnasesse rajatud korralik vundament tagab stabiilsuse, mida vajad edaspidi rõõmuga täidetud kodu loomiseks.

Juurtšakra on elujõuallikas. Kui juurtšakra on tasakaalus, siis suudad vastu võtta ja toime tulla väljakutsetega, mida elu Sulle seab. Sa tunned ennast kindlalt ja turvaliselt, kahe jalaga maas, kartmatuna ja eluga rahul.

Tasakaalus esimene tšakra aitab valida rahuldustpakkuvat eluteed ja sobivat elukutset, kuna on olemas usaldus elu vastu. Samuti aitab see luua õnnelikke ja rahuldustpakkuvaid suhted ning aitab kergemini saavutada emotsionaalset ja füüsilist heaolu koos materiaalse rahuloluga.

Tugeva juurtšakraga inimesed on rahulikud ega lase ennast lihtsasti eksitada, nad on eneseteadlikud ja teavad oma vajadusi ning on sisemiselt tasakaalus.

BLOKEERITUD VÕI TASAKAALUST VÄLJAS JUURTŠAKRA

Emotsionaalne turvatunne täiskasvanuna on tihedalt seotud lapsepõlvega. Kui Sul puudus lapsepõlves turvaline kiindumussuhe oma vanema(te)ga, näiteks ei pööratud Sulle piisavalt tähelepanu või ei tuldud koheselt vastu Sinu baasvajadustele (nii füüsilistele kui emotsionaalsetele), õõnestati Sinu enesehinnangut või välditi kiindumuse avaldamist, siis on suur tõenäosus, et Sa kasvasid üles juurtšakra tasakaalutuse või blokeeringuga, mida pead hakkama ise harmoniseerima ja aktiveerima. Loomulikult võivad ka hilisemad elukogemused lükata juurtšakra tasakaalust välja.

Disharmoonia psühholoogilised tunnused:

madal enesehinnang, ebakindlus, hirm, ärevus, depressioon, klammerdumine suhetes ja ka kohtade/asjade külge, negatiivsed ja ennasthävitavad mõtte- ja käitumismustrid, võib avalduda ka ahne, iseka ja agressiivse käitumisena, kaasneda võib liigne alkoholi tarbimine või ohjeldamatu seksuaalsus, väsimus tekib kiiresti, pidev põhjendamatu hirm finatsprobleemide ees

Disharmoonia füüsilised tunnused:

kõhukinnisus ja teised sooleprobleemid, väsimus ja kurnatus, hemorroidid, veenilaiendid, liiga madal või kõrge vererõhk, nõrk immuunsüsteem, istmikunärvivalu, nimmepiirkonna vaevused, põie-, neeru- ja eesnäärmevaevused, aneemia, liikumine või sport on vastumeelne, enda kehas on ebamugav olla (ei ole rahul oma kehaga), vastumeelne viibida värskes õhus või vabas looduses, külmetavad käed ja jalad

TESTI, KUI TUGEV ON SINU JUURTŠAKRA

 • Kas Sul esineb tihti nimme- või istmikunärvivalusid?
 • Kas Sul on olnud sageli alaseljavalusid?
 • Kas Sulle on vastumeelne viibida värskes õhus ja vabas looduses?
 • Kas külmetad kergesti ning käed ja jalad on tihti külmad?
 • Kas tunned end oma kehas halvasti?
 • Kas Sul on tuleviku ees hirm?
 • Kas Sul on põhjendamatuid hirme finantsprobleemide ees?
 • Kas Sul on sageli tunne, et pind kaob jalge alt ära?
 • Kas Sa väsid kiiresti?
 • Kas Sa usaldad elu?
 • Kas Sa liigutad end vastumeelselt?

Kui vastasid enamale kui kuuele küsimusele „jah“, siis Sinu esimene tšakra on nõrk ning vajab kindlasti toetust. Tõstes energiataset selles piirkonnas, aitab see ka vaevustega toime tulla.

Kui vastasid neljale kuni kuuele küsimusele „jah“, siis tasakaalutus ei ole veel tugevasti välja kujunenud, kuid sellest hoolimata tuleks sellele tšakrale tähelepanu pöörata ja tema eest hoolitseda, näiteks aroomiteraapia abil (vt allpool sobivaid juhendeid).

Kui vastasid vähem kui neljale küsimusele „jah“, siis esineb vaid kerget disharmooniat. Et olukord aga edasi ei kulmineeruks, siis on soovitatav juba ennetavalt selle tšakraga tegeleda ja tema eest hoolitseda. Nii on võimalik ennetada ka võimalikke hilisemaid kaebusi ja haiguseid.

JUURTŠAKRA AKTIVEERIMINE

Tšakraid aitavad aktiveerida ja tasakaalustada erinevad energeetilised teraapiad, näiteks reiki või teised energeetilised massaažid, samuti ravivõimlemine, jooga, meditatsioonid ja veel palju muud. Kuid lisaks sellele on väga oluline ka ise panustada enda eluviiside ja mõttemustrite muutmisse, et efekt oleks maksimaalne ja tulemus püsiv.

Tšakrate toetamiseks ja tugevdamiseks saab ise palju ära teha. Energia liikumist saab harmoniseerida juba läbi teadliku mõtteviisi ja looduse kogemisega. Samuti on võimalik teha ise erinevaid tervendavaid harjutusi, mida vaatamegi alljärgnevalt.

Siinkohal on aga asjakohane meelde tuletada ka vana hea tarkusetera, et kõik, mida Sa mõtled, selleks Sa ka saad ja seda tõmbad enda ellu juurde. Seega lisaks erinevatele teraapiatele ja muudetele toetavatele tegevustele on oluline jälgida enda mõtteid ja suhtumist ning teha nendega tööd, et hoida ennast läbi mõtete suunamise rohkem tasakaalus.

Nippe juurtšakra aktiveerimiseks

Enda juurtšakrat on võimalik järjepidevalt toetada ja aidata tal tasakaalus püsida. Selleks võid kasutada alljärgnevaid soovitusi ja nippe:

 • Veeda aega vabas looduses, näiteks tee aiatöid või käi matkamas.
 • Igapäevane jalutuskäik värskes õhus aitab tasakaalus hoida nii keha, vaimu kui hinge.
 • Harrasta tervislikke eluviise.
 • Jalavannid aitavad suurepäraselt juurtšakrat aktiveerida. Vannile võid lisada eeterlikke õlisid (vt soovitusi allpool).
 • Soovitatav on teha ka aroomiteraapilisi vanne kogu kehale (vt soovitusi allpool).
 • Kasuta enda ümbruses punast värvi. Näiteks võid tuua koju punaseid lilli (pelargoonid, roosi, tulbid, jõulutäht, moonid, hibiskus jne) või lisada punaseid detaile interjööri.
 • Söö punast värvi köögivilju, puuvilju ja marju. Valmista punast värvi toitu. Puuviljadest ja marjadest sobivad näiteks pohlad, jõhvikad, viinamarjad, arbuus, maasikad, vaarikad, kirsid, ploomid. Lisaks võid tarbida tomatit, rabarbrit, peeti, mädarõigas, nõgest, redist. Samuti sobivad lihatoidud. Vürtsidest sobivad väga tulised ja piprased vürtsid.
 • Kasuta tšakrat toetavaid poolvääriskive või kanna nendest valmistatud ehteid. Enamus punaseid ja musti kive toetavad juurtšakrat – vaata soovitusi allpool.
 • Korda afirmatsioone või laula mantrat. Soovitusi vaata allpool.
 • Mediteeri. Võid selleks kasutada alljärgnevalt esitatud värvimeditatsiooni või kuulata YouTube’ist erinevaid tšakrat toetavaid meditatsioone.
 • Kui kasutad reikit, siis võid ka ise laadida enda juurtšakrat reikiga. Või kui Sa pole varem reikit praktiseerinud, siis selle asemel võid proovida allpool esitatud tervendavat harjutust.

Eeterlikud õlid

Esimese tšakra toetamiseks ja aktiveerimiseks võid kasutada aroomiteraapiat.

Selleks lisa 3-4 tilka sobivat eeterlikku õli jalavannile või tee mõnus soe ja lõõgastav vann kogu kehale. Lisaks võid valmistada ka endale sobivatest eeterlikest õlidest kehale määritava roll-oni või kehaõli.

Juurtšakra aktiveerimiseks sobivad järgmised eeterlikud õlid:

rosmariin, küpress, apteegitill, seedripuu, vetiver, patšuli, mürr, sandlipuu, kadakas, inglijuur, copaiba (kopaiiva), must pipar, kuusk, viirukipuu

Poolvääriskivid

Esimese tšakra toetamiseks võid kasutada ka sobivaid kristalle.

Selleks võid hoida lihtsalt kivi peos, kuni tunned, et oled tema energia vastu võtnud. Seejärel aseta see käsi tšakrale, et kivi energia saaks liikuda otse tšakrasse. Soovi korral võid asetada ka kivi otse tšakrale ja hoida seda seal kuni tunned, et tšakra on kivi energiaga küllastunud.

Kui kannad juurtšakrat toetavate poolvääriskividega ehteid, siis saadab see Sulle kogu aeg toetavat ja aktiveerivat energiat.

Loomulikult ära unusta ka kive ja ehteid aeg-ajalt puhastada ning uue värske energiaga laadida.

Juurtšakrat toetavad järgmised poolvääriskivid:

granaat, punane jaspis, nefriit, must oonüks, must turmaliin, verekivi, tuleahhaat, hematiit, suitsukvarts, rubiin, korall, tiigrisilm

Afirmatsioonid ehk positiivsed kinnitused

Tšakra toetamiseks ja tugevdamiseks võid korrata nii hommikul peale ärkamist kui õhtul enne magamajäämist järgmisi positiivseid lauseid ehk afirmatsioone:

 • „Ma tunnen end kaitstult, turvaliselt ja armastatult.“
 • „Ma usaldan elu.“
 • „Ma olen kindel ja stabiilne.“
 • “Ma lasen lahti muretsemisest.”
 • “Ma olen hea ja kaastundlik enda vastu.”

Afirmatsioone võid lausuda ükshaaval, püüdes tunnetada iga lause tähendust sügaval enda sees. Tunnetamine aitab neid kinnitusi kergemini omaks võtta.

Mantra

Mantrate laulmine on iidne ja tõestatud meetod tšakrate energeetiliseks tugevdamiseks. See aitab vabastada pingeid ja eemaldab blokeeringuid tšakras ning aktiveerib seda.

Traditsiooniline esimese tšakra mantra on „LAM“.

Mantra laulmiseks otsi endale rahulik koht, kus Sind ei segata. Võid istuda või seista, peaasi, et Sul on mugav olla ja et Sinu rinnakorv oleks avatud.

Sulge silmad ja suuna kogu oma tähelepanu juurtšakrale. Kui sellest on saanud Sinu teadlikkuse kese, siis võid alustada mantra laulmist.

Mantra kordamisel tunneta ennast seestpoolt ja proovi tajuda mantrat. Pane tähele järelkõla, mis sellest kajama jääb.

Hinga rahulikult ja ühtlaselt. Püüa leida oma rütm, enamasti käib see hingamisega kooskõlas.

Esialgu harjuta mantrat kuni 15 minutit. Võimalusel korda seda tihti.

Värvimeditatsioon

Istu toolil või padjal, jalad rätsepaistes, ja siruta enda selgroogu. Soovi korral võid mediteerida ka pikali.

Sulge silmad ja hinga sügavalt sisse-välja. Pööra peopesad ülespoole, istudes võid toetada nad reitele. Luba kogu kehal lõõgastuda.

Seejärel pööra pilk sügavale enda sisse ja keskendu juurtšakra asukohale selgroo alumises osas (lahkliha ja päraku vahelisel alal). Kujuta endale ette, justkui voogaks seal soe punane valguskeeris.

Tunneta, kuidas sissehingamisel see keeris suureneb ja väljahingamisel tõmbub tagasi kokku. Jälgi, kuidas punane valgus pulseerib Sinu hingamise rütmis. Jätka niimoodi hingamist, kuni tunned, et tšakra on ühtlaselt täidetud intensiivse punase valgusega.

Kui tajud energia pulseerimist oma jalgades, jalalabades ja vaagnapiirkonnas, siis luba energial rahuneda. Hinga veel paar korda sügavalt ja rahulikult. Seejärel ava oma silmad ja naase tagasi argipäeva rüppe.

Tervendav harjutus

Heida pikali ja sulge silmad.

Hõõru peopesasid teineteise vastu, kuni need on soojad ja energiaga laetud. Kui oskad reikit kasutada, siis võid ühendada ennast ka reiki tervendava väega. Seejärel aseta käed kubemepiirkonda.

Püüa samal ajal lõõgastuda ja vabasta oma keha pingest. Keskendu hingamisele – hinga seitse korda sügavalt sisse-välja. Tunneta, kuidas iga hingamisega voolab Sinu kätest punane soe energia Sinu juurtšakrasse.

Ole hetkes ning tunneta ja naudi seda soojust, mis voolab läbi esimese tšakra. Kui oled valmis, siis ava silmad ja naase igapäevatoimetuste juurde.

Jäta meile oma tagasiside. Sinu arvamus on meile oluline!

error: Sisu on kaitstud!
et